WonMania'ya Hoşgeldiniz!

Reklam Anlaşmaları İçin Aşağıdaki Adresler Dışında Kişilerle Görüşmemeniz Dolandırılmamanız Açısından Önemle Duyurulur

SKYPE : live:wonmania_1

MAİL : [email protected]

Hemen Katıl!

VAR Sistemi Nedir? Var Sistemi Dosyası

muhammet99

Well-known member
Katılım
30 Mar 2019
Mesajlar
3,504
Beğeniler
656
Puanları
334
#1Bu sezon Türkiye futboluna yepyeni bir kavram girdi. VAR! İngilizce Video Yardımcı Hakem anlamına gelen Video Assistant Referee kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkan VAR, Türkçe’de de bir anlam ifade ettiği için taraftarlar arasında da bir miktar sempati ile karşılandı. Türk futbolseverlerin ilk olarak bu yaz 2018 Dünya Kupası’nda tanıştığı VAR sistemi hakkında halen bazı önemli bilgiler tam bilinmiyor. Biz de sizler için VAR sisteminin detaylarını derledik. Buyrun VAR dosyamıza.

VAR Ne Demek? VAR Hangi Kararlar için Geçerli?
Girişte de belirttiğimiz gibi Video Yardımcı Hakem, kendilerine ayrılan bir odada maçı en yüksek teknolojik imkanlarla izleyen bir heyet. Heyetin detaylarını ayrıca belirteceğiz. Bu noktada ilk olarak Yardımcı kelimesine odaklanmak gerekiyor. Çünkü VAR’ı bir üst kurul, hakemi yöneten ya da hakemden daha iyi bilen olarak görmemek gerekiyor. Görevleri yardımcı olmak. Şöyle ki; daha önce saha içi yardımcı hakemler, gördükleri faulde bile bayrak kaldırarak uyarıda bulunamıyordu. Bugün kulaklıkla orta hakeme ulaşır hale geldiler. Yani yetkileri arttı ancak son karar yine orta hakemde. İşte VAR sistemi de bu mantıkta. Yani orta hakemin kararlarını daha doğru almasına yardımcı olmak için teknolojinin imkanlarını kullanan bir ilave. Peki VAR hakemleri hangi konularda uyarıda bulunabiliyor?


VAR Odası yani VOR
Şimdilik 4 konuda, VAR devreye girebiliyor. Bunlar; Gol, Penaltı, Yanlış oyuncuya Kart ve direkt kırmızı kart. Gol konusunda, atılan golün atılmasından önce golü geçersiz kılacak, ofsayt, faul gibi bir ihlal durumunda VAR, tekrar değerlendirme uyarısında bulunabiliyor. Penaltı konusunda da verilen ve verilmeyen penaltı hakkında bir hata olabileceği yönünde uyarı gelebiliyor. Hakemin çıkardığı kartın yanlış oyuncuya çıkması ve verilen ya da verilmeyen direkt kırmızı kart kararları için de VAR odası devreye girebiliyor. Tüm bu uyarılarda, hakem yalnızca VAR hakemini dinleyebilir ya da kendisi saha kenarındaki televizyondan pozisyonu tekrar izleyebilir. Tüm bunların ardından karar yine maçın orta hakemine ait. Ancak hakem VAR sistemi üzerinden değerlendirme yaptıktan sonra nihai kararı öncesinde elleriyle dikdörtgen ekran işareti yaparak kararını göstermeli.

Video İncelemesini Kim Başlatır?
Öncelikle bu noktada da hakemin otoritesini teslim etmek gerekiyor. Video incelemenin başlatılması kararını da hakem verir, VAR ona bu konuda bir zorunluluk sunmaz. Ancak inceleme talebi iki yönlüdür. Bunu bir örnekle açıklayalım: Diyelim ki hakem penaltı kararı verdi ve VAR izleme sırasında penaltı olmadığını düşünüyor. Bu noktada hakemi uyarır. Hakem uyarıyı ve sebebini dinledikten sonra video incelemesini başlatıp başlatmama kararı kendisine aittir. Yine bir başka örnek olarak da; Hakem gol kararını verdi ve yardımcı hakemi ofsayt bayrağı kaldırmadı. Ancak hakem şüpheye düştü. Bu konuda da direkt kendisi VAR ile temasa geçerek video incelemesi başlatabilir ve fikri değişirse golü iptal edebilir. Bu arada Hakeme maç içerisinde inceleme talebi yapan ya da eliyle dikdörtgen işareti yapan oyuncu sarı kart görür. Aynı şekilde antrenör ve teknik heyetin de bunu yapması yasaktır.
VAR Kaç Kişiden Oluşur?
Buna hemen yanıt verelim: 1 kişi. VOR ( Video Assistant Room) yani Video Yardımcı Odasında 1 kişi Video Yardımcı hakem olarak görev alır. Bu kişinin yanında yer alan bir veya birden fazla hakemler ise not alma, yayıncı kuruluşla temasa geçme, inceleme sırasında canlı yayını izleme gibi görevlerle VAR’a yardımcı olan AVAR ( Assistant Video Assistant Referee) unvanlı hakemlerdir. VAR ve AVAR hakemleri kimlerdir sorusuna yanıt ise organizasyonun sorumlusu federasyonun atadığı aktif bir hakem ya da eski hakemlerdir. Ayrıca bu sistem devreye alındığından beri sahada da hakemin, hakem inceleme alanı olarak tabir edilen saha kenarındaki televizyonun bulunduğu alanda hakeme yardımcı olan bir asistan daha bulunuyor. Ancak bu kişi hakem ya da eski bir hakem değil. Hakem inceleme alanında hakem tekrar görüntüleri izlerken yanına futbolcunun gelmesi ya da teknik heyetin müdahalesi de kesinlikle yasak. Cezası ise yine sarı kart, teknik heyet için de saha dışına çıkarma.

Saha içinde yer alan yardımcı hakemlerin de VAR’a başvurmak denilen Video inceleme talep hakkı var. Bir pozisyonda atak esnasında şüpheye düşülmesi halinde atak sonuçlanana kadar yardımcı hakem bayrağı geciktirerek Video inceleme talebinde bulunabilir. Aynı şekilde orta hakem de böyle bir durumda düdüğünü geciktirerek inceleme başlatır. Yardımcı hakemin talebinde de yine inceleme ve nihai karar hakları orta hakemde.
VAR sisteminin oyunu yavaşlatacağını düşünenler başlangıçta fazlaydı. Yine kararlar konusunda da fazla bir etki yapmayacağı yönünde düşünenler de vardı. Ancak istatistikler farklı konuşuyor. Ortalama 750 hakem kararına 15 inceleme geldi ve bunlardan 1 tanesinde karar değişti. Yapılan ölçümlere göre ise bugüne kadar VAR nedeniyle bekleme ortalama 1 dakika oldu. Aynı maçlarda taç atışlarında ortalama 7 dakika, oyuncu değişikliklerinde ise 2,57 dakika süre kaybı oldu. Yine VAR sistemi uygulanan maçlarda gollerdeki doğruluk oranının %92 den % 99’a, yanlış kişiye kartta % 71 den %100’e ve penaltılarda ise % 90 dan % 98’e bir yükseliş gerçekleşti. Bu durum, VAR sisteminin kalıcı olacağı ve kapsadığı konuların artacağı yönünde bir işaret olarak değerlendirilebilir.

VAR Hangi Ülkelerde Var?
2018 Dünya Kupası ile futbol dünyamıza giren VAR sistemi, ülkemizin yanında Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Çekya, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, Polonya, Portekiz, ABD, Katar ve Güney Kore’de kullanılmaya başlandı. Yani Türkiye, Avrupa’nın seçkin ligleri ile birlikte bu uygulamaya geçen ilk ülkelerden biri oldu.
 

muhammet99

Well-known member
Katılım
30 Mar 2019
Mesajlar
3,504
Beğeniler
656
Puanları
334
#2
bu da yenı moda oldu faullerde penaltılarda ofsayt da ıyı oluyor bu var odsı kuralı ama ılgınc bır sıstem
 
Üst